KETEN SİPAHİLER AĞASI YALISI

ket443_sipahileragasi_yalisi

Kanlıca Bahai Körfezi’nde 19’uncu yüzyılın sonlarında inşaa edilen Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa’ya ait tarihi yalı, 1905 yılında büyük bir yangın geçirmiş ve tamamen kül olmuştu. Türkiye’de kül olan tarihi eserler çok fazla yeniden diriltilemez ama bu yalı Keten inşaatın çabalarıyla yeniden hayata dönüyor.

Yaklaşık 6 yıl süren bir ön çalışma sonrasında, 2013 sonunda inşaasına başlanan yalı, Keten İnşaat’ın Osmanlı arşivlerinden yapılan taramalar sonucu Almanlar’ın 1936, Amerikalılar’ın ise 1940 tarihli yalıyı havadan ve direkt gören fotoğraflarına ulaşması ve arazide yapılan arkeolojik kazılar sonrasında, orijinaline sadık kalınarak projelendirildi ve Anıtlar Kurulu’nca onaylandı.

Yaklaşık 750 m2 büyüklüğünde bir alanda inşa edilecek yalı 2 katlı ve 545m2 net kullanım alanına sahip. Orijinaline sadık kalınarak inşaa edilen binanın, iç mekan düzenlemeleri ise modern hayatın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılıyor. Önünde kayıkhanesi de olan Sipahiler Ağası Mehmet Emin Ağa Yalısı, boğazın incisi, tarihi bir yalıda, modern bir yaşam için yeni sahiplerini bekliyor.

KAT PLANLARI


FOTO GALERİ